Retinol w Kosmetyce – Pielęgnacja Domowa

Strona główna » Retinol w Kosmetyce – Pielęgnacja Domowa

Retinol jest obecne jednym z najbardziej cenionych i skutecznych składników w pielęgnacji skóry. Jego zdolność do rewitalizacji i poprawy kondycji cery uczyniła z niego niezastąpiony element wielu produktów kosmetycznych, przeznaczonych zarówno do stosowania w domu, jak i profesjonalnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej retinolowi, jego różnym formom oraz korzyściom, jakie może przynieść pielęgnacji skóry.

Korzyści stosowania pochodnych witaminy A w kosmetykach

  • widoczne wygładzenie już istniejacych zmarszczek
  • poprawa elastyczności skóry
  • redukcja wydzielania sebum
  • zmniejszenie przebarwień
  • zmniejszenie widoczności porów
  • redukcja stanów zapalnych

Retinol ma udowodnione działanie odmładzajace na skórę

Retinol ma udowodnione działanie odmładzajace na skórę

Retinoidy

Retinol jest jedną z form pochodnych witaminy A, ogólnie nazywanych retinoidami. Są znane ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych i rewitalizujących. To silne przeciwutleniacze, które  pomagają w redukcji istniejących zmarszczek, wygładzeniu tekstury skóry oraz poprawie elastyczności. Ponadto stymulują produkcję kolagenu, co sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i bardziej elastyczna. Ich skutecznośc wynika z umiejętności oddziaływania na receptory jądra komórkowego, a więc na DNA komórki.

Retinoidy są związkami o bardzo dobrze udokumentowanej skuteczności jeśli chodzi o działanie prewencyjne i przeciwzmarszczkowe, a także są aktualnie najczęściej wykorzystywanym lekiem w terapiach przeciwtrądzikowych, gdyż świetnie regulują prace gruczołów łojowych.

Retinol jest jedną z pochodnych witaminy A

Retinol jest jedną z pochodnych witaminy A

Formy Retinoidów w Kosmetyce

Retinol i Retinal

Retinoidy występują w różnych formach w produktach kosmetycznych. Pamiętaj, że właściwą formą aktywną jest tu kwas retinowy (tretynoina).

Retinol, aby mógł zadziałać w naskórku, musi ulec przekształceniu właśnie do formy  kwasu retinowego. Przekształcenie jest dwukrotne – najpierw  przekształca się do retinalu (retinaldehyd, aldehyd retinowy), a nastepnie do  kwasu retinowego.

Dopiero ta forma witaminy A może łączyć się z receptorami retinoidowymi RAR (ang. Retinoid Acid Receptors), które zlokalizowane są w naskórku, mieszkach włosowych czy gruczołach łojowych. Kwas retinowy jest bardzo silnym skladnikiem, dlatego produkty z jego zawartością mają status leków i sę przepisywane na receptę, najczęściej podczas leczenia trądziku.

Retinal (retinaldehyd) jest więc wyższą formą retinolu – jeśli zastosujemy tę formę w kosmetyku, musi ona przejść tylko jedną przemianę chemiczną, dzięki czemu podczas konwersji  traci mniej mocy.

Aby osiągnąć ten sam efekt pielęgnacyjny, stężenie retinalu w kosmetykach będzie więc mniejsze niż stężenie retinolu, nawet 10-krotnie.

Jednocześnie to retinal jest składnikiem łagodniejszym dla skóry, wywołującym zmniejsze prodrażnienie. Argumenty za wyborem retinalu sa jednoznaczne – jest silniejszy i  wywołuje mniej podrażnień. Jest to jednak droższy składnik, dlatego jest mniej dostępny na rynku i stąd niezmienna popularność retinolu.

Formy retinoidów w kosmetykach

Formy retinoidów w kosmetykach

Estry

Inną pochodną witaminy A są estry retinolu. W INCI znajdziesz je pod postacią: Retinyl Palmitate, Retinyl Propionate, Retinyl Acetate. Nie rekomenduję zakupu kosmetyków z tymi składnikami ze względu na ich znikomą aktywność. Nie ulegają przekształceniu do kwasu retinowego. Jednocześnie są bezpieczne i mają niski potencjał drażniący.

Podsumowując, najpopularniejsze formy retinoidów w kosmetykach to:

1. Retinol: Jest pochodna witaminy A, która jako składnik kosmetyków może być skuteczna, ale może również powodować podrażnienia u osób o wrażliwej skórze. Dlatego zaleca się ostrożność przy jego stosowaniu, szczególnie na początku kuracji. Zasady jego stosowania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Wysokie stężenie retinolu to powyżej 1%, natomiast średnie: 0,4% – 0,9%. Kosmetyki ze stężeniem poniżej tej wartości będą miały niską zawartość retinolu.

2. Retinal (retinaldehyd): To silniejsza forma, stężenie tego składnika będzie więc o wiele niższe niż retinolu. Jest jednocześnie łagodniejsza dla skóry.

Wysokie stężenie retinalu to powyżej 0,09%,  średnie: 0,05% – 0,09%.

Zwróćmy uwagę, że Unia Europejska zakazuje wprowadzania do obrotu produktów do twarzy, zawierających formy retinoidów w stężeniu powyżej 0,3% – zakaz ten będzie obowiązywał od listopada 2025 r. (całkowity zakaz sprzedaży od maja 2027).

Jeśli więc kupisz krem z retinolem 0,3%, będzie to produkt słaby i nie znajdziesz na rynku silniejszego. Natomiast  zawartość ratinalu bedzie spokojnie mieściła się w normach i to dla produktu o „silnym” stężeniu. Niedługo bedziemy więc bardziej zdecydowanie poszukować retinalu w składach kremów.

3. Estry retinylu: nie wywołują podrażnień, co sprawia, że jest to forma bardziej odpowiednia dla osób o skórze wrażliwej. Jednak nie wykazuje odpowiedniej skuteczności działania.

Stosowanie Retinoidów w Pielęgnacji Domowej

Decydując sie na włączenie retinoidów do swojej pielęgnacji, musisz spełnić warunki:

  1. Wykluczyć przeciwwskazania:
    • uszkodzenie naskórka, w tym oparzenia skóry
    • zabiegi złuszczające takie jak peelingi kwasowe czy zabiegi laserowe, depilacja woskiem, makijaż permanentny – odstaw produkt z retinoidem kilka dni przed zabiegiem i wróć do niego po zagojeniu skóry,
    • stan zapalny skóry,
    • osłabiona bariera hydrolipidowa,
    • ciąża, laktacja.
  2. Stosować zasady retynizacji skóry czyli oswojenia skóry z retinoidem (poniżej). Retinizacja ma na celu uniknięcie lub minimalizację uszkodzenia bariery hydrolipidowej i podrażnienia skóry.
  3. Uzbroić się w cierpliwość. Pierwsze efekty kuracji można zauwazyć najwcześniej po miesiącu regularnego stosowania, a zwykle dopiero po 3 miesiącach jesteśmy zadowoleni z rezultatu.

Oto zasady stosowania kosmetyków z zawartością retinolu – retinizacja:

  • Konieczne jest stopniowe budowanie tolerancji skóry na ten niezwykle aktywny składnik – dotyczy to zarówno retinolu jak i retinalu, chociaż ten drugi ma mniejszy potencjał drażniący – to tzw. retinizacja skóry.
    Początkowo zaleca się stosowanie produktu  2 razy w tygodniu, a następnie stopniowo zwiększanie częstotliwości. Obserwuj uważnie skórę – jesli wykazuje oznaki podrażnienia czy przesuszenia, wróć do poprzedniej częstotliwości.
  • Można spróbować nakładać produkt z retinoidem na warstwę kremu nawilżającego, podrażnienie skóry powinno być mniejsze.
  • Rozpocznij kurację retinoidami jesienią, kiedy nasłoniecznienie ulegnie zmniejszeniu. Unikniesz w ten sposób ryzyka powstania przebarwień. Po zbudowaniu odpowiedniej tolerancji (co najmniej kilka miesięcy stosowania retinoidu) można kontynuować terapię latem, jednak należy szczególnie dbać o ochrone przecw UV oraz wybrać kosmetyk ze zmniejszonym stężeniem retinoidu.
  • Kosmetyki z retinolem można aplikowac tylko na noc.
  • Aktywna ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. Konieczne jest unikanie nasłoniecznienia i stosowanie produktów z filtrami SPF. Promieniowanie UV sprzyja podrażnieniom podczas retynizacji oraz znacznie zwiększa ryzyko powstania przebarwień.
  • Należy stale nawilżać skórę i dbać o jakość bariery hydrolipidowej, która może ulec osłabieniu. Zaleca się stosowanie składników regenerujących, np. ceramidów. Można aplikować krem nawilżający na produkt z retinoidami.

Retinoidy Kluczem do Pięknej i Młodzieńczej Skóry

Retinol jest jednym z najważniejszych składników w pielęgnacji skóry, który może przynieść spektakularne rezultaty przy regularnym stosowaniu, co zostało wielokrotnie udowodnione. Wybór odpowiedniej formy retinolu zależy od indywidualnych potrzeb i tolerancji skóry, dlatego warto skonsultować się z profesjonalistą przed rozpoczęciem kuracji.

W gabinecie kosmetycznym Kato Beauty w Katowicach zaproponujemy Ci kurację odpowiednio dobranymi kosmetykami z linii profesjnalnych, o składach wysokiej jakości i sprawdzonym działaniu. Tu możesz zapoznać sie ze szczegółami zabiegu profesjonalnego z użyciem retinolu.